در اورگن آمریکا “جنس سوم” وارد برگه شناسایی می‌شود

در اورگن آمریکا “جنس سوم” وارد برگه شناسایی می‌شود

در ایالت اورگن آمریکا در گواهینامه رانندگی و دیگر اوراق شناسایی افراد سومین گزینه نیز وارد قسمت جنسیت می‌شود: علاوه بر مذکر و مؤنث “ایکس” نیز وجود دارد که شامل کسانی می‌شود که جنسیت روشنی ندارند.

Symbolbild Transgender Logo Fahne

به گفته مقام‌های اداره وسایل نقلیه موتوری (DMV) آمریکا، طبق مقررات جدید از روز سوم ژوئیه افراد می‌توانند برای دریافت گواهینامه رانندگی خود در قسمت جنسیت غیر از مذکر و مؤنث “ایکس” را انتخاب کنند. و این در صورتی است که فرد نداند چه جنسیتی دارد، مانند آنچه برای دوجنسیتی‌ها یا تراجنسیتی‌ها پیش می‌‌آید.

این مقررات از زمانی تصویب شد که دادگاهی در آمریکا به جیمی شاپ (Jamie Shupe) اجازه داد که برای تعیین جنسیت خود بنویسد “نامشخص”. شاپ در آن زمان گفت: «من مرد نیستم. من زن هم نیستم.»

بیشتر بخوانید: یک مرد اتریشی نوزادی سالم به دنیا آورد

شاپ در زمان تولد با توجه به ویژگی‌های بیولوژیک جزو مذکرها به حساب می‌آمد. اما او می‌گوید، هرگز مرد نبوده و هویت یک زن را داراست با این حال احساسش این بوده که باید حق هویت بیولوژیک خود به عنوان مرد را نیز ادا کند. جیمی شاپ می‌گوید، او ترکیبی از هر دو جنس است و حس می‌کند به جنس سوم تعلق دارد.

گروه‌های LGBT که شامل همجنس‌گرایان زن و مرد، دوجنسیتی‌ها و دگرباشان جنسی می‌شود از تصمیم ایالت اورگن آمریکا استقبال کرده‌اند. هایلی گرونبرگ، وابسته به سازمان “لامبدا لیگال” که مدافع حقوق همجنس‌گرایان، دوجنسیتی‌ها و تراجنسیتی‌هاست می‌گوید: «امروز کمی در دنیا حقیقت و عدالت بیشتر پدیدار شده است.»

به گفته او، وقتی میان جنسیت رسمی و ظاهر کسی تفاوت وجود دارد او با “تبعیض و ضربه روانی مواجه می‌شود.”

گرونبرگ می‌گوید، اگر جنس سومی در اوراق هویت وجود داشته باشد این مسئله برطرف خواهد شد. این افراد در تمامی کشور توسط پلیس، کارکنان بیمارستان‌ها، کارفرماها، کارکنان فرودگاه‌ها و بانک‌ها مورد تبعیض واقع می‌شوند.

بیشتر بخوانید: ارتش آمریکا به روی افراد تراجنسیتی باز می‌شود

در کالیفرنیا ابتکاری مشابه در راه است. مجلس سنا در این ایالت لایحه‌ای ارائه داده تا سومین گزینه نیز در اوراق شناسایی رسمی برای جنسیت در نظر گرفته شود. حالا باید مجلس نمایندگان در این مورد تصمیم بگیرد.

شورای مسیحی محافظه‌کار “خانواده کالیفرنیا” از مخالفان این برنامه است. این سازمان می‌گوید، اسنادی که دولت صادر می‌کند باید بازگوکننده‌ی حقایق بیولوژیکی باشند تا تشخیص افراد راحت‌تر شود.

منبع: دویچه وله فارسی

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *